-->
Δημοσιεύθηκε: 06/02/2015 09:33

Χάλκινη η Μαρία Σαμαρίνου στην κατάβαση, στους διεθνείς αγώνες στο Μπόροβιτς

10ος ο Ιωάννης Πρώιος στους άνδρες, επίσης στην τεχνική κατάβαση

Η Μαρία Σαμαρίνου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στις γυναίκες, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, στον διεθνή αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Μπόροβιτς της Βουλγαρίας. Με συνολικό χρόνο 2:04.82 και 85,22 βαθμούς FIS έκανε εξαιρετική κούρσα και δίκαια νίκησε αθλήτριες με καλύτερη βαθμολογία. Η Σαμαρίνου δεν ήταν το ίδια καλή στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. Την πρώτη μέρα κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 2:41.41 και 166.26 βαθμούς FIS
Από τους άνδρες την καλύτερη εμφάνιση την έκανε ο Ιωάννης Πρώιος που κατέλαβε την 5η θέση, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης. Ο συνολικός χρόνος του 1:56.96 και 58,15 βαθμούς FIS, έκανε ατομικό ρεκόρ βελτιώνοντας αισθητά τη διεθνή του βαθμολογία. Ο ίδιος στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση ήταν και πάλι ο καλύτερος έλληνας αθλητής και με συνολικό χρόνο 2:28.93 και 76,33 βαθμούς FIS έκανε ατομικό ρεκόρ και κατετάγη στη 10η θέση. «Οι αθλητές μας αρχίζουν να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό και να φορμαρίζονται ενόψει των παγκοσμίων πρωταθλημάτων που ακολουθούν. Το αγωνιστικό 4ήμερο στη Βουλγαρία ήταν πετυχημένο για το σύνολο των αθλητών μας αφού σχεδόν όλοι και όλες βελτίωσαν τη διεθνή βαθμολογία τους», δήλωσαν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Μιχάλης Ζουράρης και Ευάγγελος Πρώιος.