Use Klaoudatos Ski Bus
-->
Δημοσιεύθηκε: 20/02/2014 11:25

Αποτελέσματα Ελληνικής Αποστολής στο Sochi

O Κωνσταντίνος Συκαράς και ο Μάσσιμο Βαλκαρέτζι αγωνίστηκαν στην Υπεργιγαντιαία Κατάβαση. Ο Κώστας Συκαράς τερμάτισε 51ος με χρόνο 01.26:3. Ο Μάσσιμο Βαλκαρέτζι είχε μια πολύ καλή πορεία μέχρι το τέλος όπου ατύχησε και χτύπησε στην τελευταία πόρτα μόλις λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό με αποτέλεσμα να ακυρωθεί.

Και οι δυο αθλητές μας θα αγωνιστούν την ερχόμενη Τετάρτη και το Σάββατο στην Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση και στην Τεχνική Κατάβαση.

Μετά και την ολοκλήρωση του τελικού στο Άλμα οριστικοποιήθηκε και η τελική κατάταξη και ο Νικόλας Πολυχρονίδης κατετάγη 57ος. Στο Σκέλετον ο Αλέξανδρος Κεφάλας ήταν 23ος στην 3η κούρσα με 58.22 και με σύνολο από τις τρεις κούρσες 2.54:7, επίδοση που του έδωσε την 23η θέση στην τελική κατάταξη.

Στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ αγωνίστηκε στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, η Σοφία Ράλλη και τερμάτισε στην 58η θέση.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν τα πήγε τόσο καλά στην πρώτη κούρσα και με 1:33.63 ήταν 66η αλλά βελτίωσε την απόδοση της στη δεύτερη κούρσα και με 1:32.84 ήταν 56η με αποτέλεσμα να πάρει την 56η θέση στο σύνολο με 3:06.47. Η Σοφία Ράλλη θα αγωνιστεί πάλι την Παρασκευή 21/02 στην Τεχνική Κατάβαση.

Στο Αλπικό Σκι στο γιγαντιαίο σλάλομ αγωνίστηκαν στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, ο Κωνσταντίνος Συκαράς και ο Μάσιμο Βαλκαρέτζι.

Σε σύνολο 79 αθλητών, ο Συκαράς ήταν 52ος με 3:02.33 έχοντας κάνει 1:30.75 στην πρώτη κούρσα και 1:31.58 στη δεύτερη. Δύο θέσεις πίσω του, στην 54η θέση ήταν ο Μάσιμο Βαλκαρέτζι με 3:04.36 και με χρόνο 1:30.71 και 1:33.64 στις δύο καταβάσεις.

Και οι δύο θα πάρουν μέρος το Σάββατο στο σλάλομ.

Πηγή:Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή